Úvod do Kotlinu

      Žádné komentáře u textu s názvem Úvod do Kotlinu
Kotlin si zaslouží abych napsal něco málo o jeho historii. Budu čerpat z různých zdrojů, ať už CZ nebo EN.

Historie Kotlinu

Historie jazyka Kotlin sahá do července roku 2011, kdy firma JetBrains (která vyvíjí mnoho populárních IDE pro vývojáře) představila nový programovací jazyk pro JVM (Java Virtual Machine). Vedoucí týmu JetBrains Dimitry Jemerov prohlásil, že většina jazyků kromě Scaly nenabízí možnosti které jeho tým vyžadoval. Problémem Scaly byl podle Jemerova příliš dlouhý čas kompilace. Jedním ze základních cílů Kotlinu je tedy kompilace alespoň tak rychlá jako u čisté Javy. V únoru 2012 uvolnil JetBrains Kotlin jako open source pod licencí Apache 2. Kotlin se vyvíjel a vyvíjel až v únoru 2016 byla představen Kotlin verze 1.0. Tato verze je považována za první stabilní vydání (stable release) a od této verze se JetBrains bude snažit o zachování zpětné kompatibility. Přestože má Kotlin jinou syntaxi než Java, tak zkompilovaný kód je plně kompatibilní s Javou, a proto je při vývoji možné používat Java knihovny.

Vlastnosti Kotlinu

Kotlin je staticky typovaný programovací jazyk běžící nad JVM. Má blízko jazykům Swift (Kotlinu se někdy říká “Swift pro Android), Scala, C# apod. Inspirace v syntaxi je u jazyků typů Pascal, Groovy, Scala a i v důsledku toho má být základní vlastností přítomnou už v návrhu Kotlinu jednak jednoduchost vývoje, tak také i odolnost takto vytvářeného kódu vůči chybám. Kotlin se přímo na úrovni syntaxe snaží předcházet kromě dalšího i chybám, které mohou mít fatální následky na bezpečnost výsledného kódu (null safe jazyk). Podobně jako Java je Kotlin prezentován jako jazyk plně objektově orientovaný, současně však využívá i prvky procedurálního programování.

Co lze v Kotlinu vytvořit

V Kotlinu si lze napsat cokoliv co lze napsat v jazyce Java. Chcete napsat Android aplikaci? Použijte Kotlin. Chcete napsat iOS aplikace? Použijte Kotlin/Native. Chcete si napsat desktop aplikaci? Použijte Kotlin – knihovnu TornadoFx (Wrapper JavaFX pro Kotlin). Chcete si napsat grafickou hru? Použijte opět Kotlin – knihovnu LibKTX (LibGDX v Kotlinu). Kotlin lze použít i na tvorbu webových aplikací. Existuje řada knihoven, které podporují Kotlin jako například SpringVert.x a nebo oficiální knihovna od JetBrains, Ktor. A Pro psaní frontendu můžeme použít Kotlinx.html. A pro začátek je to o Kotlinu vše. Sice jenom teorie, ale myslím si, že je fajn něco málo o Kotlinu vědět.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *