Převod řeči na text – jak si usnadnit tvorbu blogu

Od | Červenec 8, 2018

Ahoj všem,

   přestože jsem se chystal vytvořit první díl seriálu o vývoji aplikací pro Android a iOS tak jsem se rozhodl ještě na začátku vytvořit jiný článek. Bude to o zjednodušení vytváření blogu.

   A sice využít převod řeči na text. Aplikací pro převod řeči na text je hodně (u nás a na Slovensku je především známý placený SW Newton Dictate), ale jedna z nich je zdarma a funguje celkem dobře. Jedná se o využití diktování textu v Google dokumentech. I tento článek je převážně vytvořen pomocí převodu řeči na text v Google dokumentech.

   Přestože jsem programátor s mnohaletými zkušenostmi, který píše na klávesnici relativně rychle, tak diktování je o hodně pohodlnější. Asi největší nevýhodou, kterou má diktování v Google dokumentech, je práce s textem – tečky, čárky, další odstavec, mezery, pomlčky a podobně. A uživatel také musí ručně provádět korekci – opravy a úpravy textu. Ale těch úprav a oprav není tolik a pořád se mi zdá pohodlnější diktovat text než ho psát ručně na klávesnici.

   Abyste mohli použít diktování textu je potřeba mít uživatelský účet Google, poté otevřít vytváření nového textového dokumentu v Google dokumentech a přes menu přes nabídku Tools – Voice Typing připravit Diktování textu. Proč je lepší to spouštět přes menu? Sice existuje klávesová zkratka Ctrl+Shift+S, ale pokud použijete klávesovou zkratku tak nebudete před začátkem diktování moci vybrat jazyk diktování. A to je velmi důležité, protože pokud nebude správně vybraný jazyk diktování, tak nadiktovaný text bude nesmyslný. Klávesovou zkratku je vhodné využívat pro zapínání a vypínání diktování. Výběr jazyka lze provést nad ikonou mikrofonu, defaultně je nastavená angličtina.

   Pokud chcete zapnout nebo vypnout diktování textu, tak je potřeba v Google Dokumentech kliknout na ikonu mikrofonu nebo použít klávesovou zkratku. Pozor také na vhodný hardware, tzn. mít dobrý a kvalitní mikrofon.

   V minulosti převod řeči na text od Google nebyl úplně ideální, ale Google (ale i jiné firmy) od té doby ušli dlouhou cestu a především využívají umělou inteligenci (a neuronové sítě), která v oblasti převodu řeči na text velmi napomáhá.

Poznámka: Google Dokumenty také mají tu výhodu že každá věta se průběžně ukládá, tudíž možnost ztráty nadiktovaného textu je téměř nulová.

Toť vše, v diskusi uvítám vaše zkušenosti  s diktováním 🙂

3 thoughts on “Převod řeči na text – jak si usnadnit tvorbu blogu

 1. Tomáš

  Ahoj, nevíš, co by mohlo být příčinou toho, že mi Hlasové zadávání nefunguje (volba není aktivní)? Přitom mikrofon mám připojený a funkční. Předem díky

  Reply
  1. Pepa Post author

   Ahoj,
   často musí být mikrofon povolený ještě v internetovém prohlížeči.

   P.

   Reply
 2. Radim

  Ahoj, nevíte někdo jestli v Google Keepu, ale i obecně, lze nějak změnit to, aby při pauze delší jak sekunda se automaticky neukončoval převod řeči na text ?
  Potřebuju u diktování přemýšlet déle 🙂

  Reply

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *